LMNŠC nuotolinių gamtos pamokų ciklas „Pažinimo voratinklis“. Kaip mums suprasti šiuolaikinį pasaulį ir nuspėti ateitį?Pasaulis, kuriame gyvename, atrodo mums įprastas, kasdienis, paprastas ir nesikeičiantis. Bet šis įsivaizdavimas yra toli nuo tiesos. Per naujienas nuolat kartoja, kad klimatas šyla, rūšys sparčiai nyksta, o žmonija yra pavojuje. Iš kur mes žinome visus šiuos dalykus? Tam, kad sužinotume, kad dabartinis klimatas šyla, turime žinoti, koks jis buvo prieš tai, kai žmonės pradėjo deginti iškastinį kurą. Nors tais laikais termometrų nebuvo, tačiau, temperatūrą, rūšių pokyčius, žemynų judėjimą ir visus kitus dalykus galima pamatuoti netiesiogiai, naudojantis geologiniais ir paleontologiniais metodais. Uolienos, kurios yra sudarytos iš senovinių suakmenėjusių nuosėdų, yra milžiniškas informacijos archyvas apie labai ilgą, milijardus metų apimančią Žemės planetos praeitį. Mineralų sudėtis, grūdelių forma ir dydis, uolienų raštai, izotopiniai santykiai, gausios gyvybės fosilinės liekanos – visa tai mums padeda suprasti ir atkurti senovinius, kartais ateiviškai atrodančius pasaulius. Šioje pamokoje sužinosite, kokiu būdu geologai nustato sluoksnių ir juose paslėptų fosilijų amžių. Pamatysite, kokiu būdu galima sužinoti, kaip turėtų atrodyti ekosistemos be žmogaus poveikio ir kaip jas galima efektyviau atkurti remiantis paleontologine informacija. Sužinosite, kokia yra galima mūsų planetos ateitis, priklausomai nuo to, kokiu keliu pasuks žmonija, ir nuo to, kaip į šiuos posūkius sureaguos gamta. Pristato prof. Andrej Spiridonov (Vilniaus universiteto Geologijos ir mineralogijos katedra). 

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.
2020-11-18.

0 komentarai (-ų):