TED-Ed. Why people fall for misinformation (Kodėl žmonės patiki dezinformacija)In 1901, David Hänig published research that led to what we know today as the taste map: an illustration that divides the tongue into four separate areas. It has since been published in textbooks and newspapers. There is just one problem: the map is wrong. So how do misconceptions like this spread, and what makes a fake fact so easy to believe? Joseph Isaac dives into the world of misinformation. Lesson by Joseph Isaac, directed by CUB Animation.

1901 m. Davidas Hänigas paskelbė tyrimus, kurie paskatino sukurti tai, ką šiandien žinome kaip skonio žemėlapį: iliustraciją, padalijančią liežuvį į keturias atskiras sritis. Nuo tada jis buvo išspausdintas vadovėliuose ir laikraščiuose. Yra tik viena problema: žemėlapis klaidingas. Taigi kaip sklinda klaidingos žinios ir kodėl taip lengva patikėti netikrais faktais? Pristato Josephas Isaacas.

TED-Ed.
2020-09-04.

0 komentarai (-ų):