TED-Ed. A brief history of plastic (Trumpa plastiko istorija)Trace the history of the invention of plastic, and how the material ushered in what became known as the plastics century. For centuries, billiard balls were made of ivory from elephant tusks. But when excessive hunting caused elephant populations to decline, they began to look for alternatives. John Wesley Hyatt took up the challenge. In five years, he invented a new material called celluloid, which would become known as the first plastic. Trace the history of the material that ushered in the “plastics century.” Directed by Sharon Colman.

Šimtmečius biliardo kamuoliukai buvo gaminami iš dramblio kaulo iš dramblių ilčių. Bet kai dėl pernelyg dažnų medžioklių dramblių populiacija sumažėjo, buvo imta ieškoti alternatyvų. John Wesley Hyatt priėmė iššūkį. Po penkerių metų jis išrado naują medžiagą, vadinamą celiuloidu, kuri taps žinoma kaip pirmasis plastikas. Susipažinkite su medžiagos, pradėjusios „plastikų amžių“, istorija. Pristato Sharon Colman.

TED-Ed.
2020-09-11.

0 komentarai (-ų):