Formative assessment: from theory to practice (Formuojamasis vertinimas: nuo teorijos link praktikos)What is formative assessment? How can it be used in student evaluations? During this webinar, the speakers share their insights and expertise on how to embed formative assessment in classrooms. The webinar gives participants an overview of what formative assessment is, what it is not, and how it can complement other forms of student evaluation.
 Speaker panel - Dylan Wiliam: Emeritus Professor of Educational Assessment at University College London - Javier Ramos Sancha, English and Science teacher at La Mennais - San Gregorio in Aguilar de Campoo

 The webinar took place on 7 April 2020. School Education Gateway.

 Kas yra formuojamasis vertinimas? Kaip jį galima panaudoti vertinant mokinius? Pranešėjai dalijasi savo įžvalgomis ir patirtimi, kaip klasėse integruoti formuojamąjį vertinimą. Apžvelgiama, kas yra formuojamasis vertinimas ir kaip jis gali papildyti kitas mokinių vertinimo formas.
 Lektoriai: - Dylan Wiliam, Londono universiteto koledžo švietimo vertinimo profesorius emeritas
 - Javier Ramos Sancha, anglų kalbos ir gamtos mokslų mokytojas (La Mennais - San Gregorio Aguilar de Campoo)

 Internetinė Europos mokyklinio ugdymo platforma „School Education Gateway“.
2020-04-07

0 komentarai (-ų):