Bernardinai lt. Nematerialus kultūros paveldas. Verbų rišimo tradicija Vilniaus krašteDvi meistrės, tautodailininkės – Leokadija Kunicka-Šalkovska ir jos brolienė Olia Kunicka – yra ketvirtoji karta šeimoje, rišanti verbas. Jau ir abiejų Vilniaus krašto verbų rišėjų vaikai, vaikaičiai, marčios su malonumu įsitraukia į šių meninių sausažiedžių ir žolynų kompozicijų kūrimą. Kriaučiūnai, į kuriuos iš Vaivadiškių atitekėjo Leokadijos mama Jadvyga, garsėjo tuo, kad kiekvienuose namuose čia buvo paplitusi tradicija rišti savo verbas. „Kriaučiūnuose gyveno vienas vyras, kuris irgi pynė verbytes, – pasakojo L. Kunicka-Šalkovska. – Ir vieną kartą praeidamas pro šalį mamai jis pajuokavo: tu tokios verbos, kokias mes čia darome, tikrai nepadarysi. Nors mama visai negalvojo tuo metu grįžti prie verbų pynimo, kai išgirdo šiuos žodžius – įsižeidusi pagalvojo: čia aš verbos nepadarysiu?! Dar ir kokią! Ir supynė didelę volelinę verbą, kokių čia niekas nei matė, nei darė. Kai vyras ją pamatė, buvo šokiruotas. Net negalėjo įsivaizduoti, kaip galima tokią didelę padaryti.“ 

Ponia Leokadija aiškino, kad ir dabar rišdama verbas prisimena, kaip darbuodavosi jos mamos rankos, iki šiol atkartoja, tausoja jos amato principus: „Man patinka plokščiosios verbos, žaisti netikėtomis spalvomis, džiazuoti atspalviais. Kaip ir mamai kažkada. Stengiuosi kaitalioti savo verbų ornamentus, stilių – pavyzdžiui, kas kartą tas pats motiejukas gali būti vis kitaip užsuktas. Iš visų augalų gali padaryti viską, kas kartą tą patį augalą gali vis kitaip panaudoti. Taip ir žaidžiu.“ 

Meistrė Olia verbų pynimo amato išmoko iš Jadvygos Kunickos, kai būdama aštuoniolikos ištekėjo už jos sūnaus ir atsikėlė gyventi į Kriaučiūnų kaimą. „Iš pradžių man tik patikdavo žiūrėti, kaip verbos daromos. Paskui vyro mama juokais paragino: gal jau užtenka žiūrėti, gal laikas pabandyti? Taip ir pradėjau – po truputį, nuo mažiausios verbytės, nuo širdelių ornamentų. Prisimenu, pirmąsias savo verbas Kaziuke Kalvarijų turguje pardaviau po penkiasdešimt centų. Ir buvo taip malonu, kad užsidirbau savo pinigėlių. Paskui jau pasiruošiau Verbų sekmadieniui. Taip verbų pynimas tapo mano hobiu ir papildomu uždarbiu. Ir štai jau pinu 44 metus“, – kalbėjo O. Kunicka. 

Kūrybinė komanda: Kostas Kajėnas, Martynas Stankevičius, Jurgita Jačėnaitė, Gediminas Šulcas.

Bernardinai lt. 
2022-04-12

0 komentarai (-ų):