Europe Code Week 2020. Coding@Home. Introduction (Programavimas iš namų. Įvadas)In this video, Alessandro Bogliolo introduces you to the "Coding@Home" series. It is a collection of short videos with do-it-yourself materials, puzzles, engaging games and coding challenges for everyday use in the family as well as at school. You do not need any previous knowledge of coding and you do not need any electronic devices to do the activities. The activities will stimulate computational thinking and cultivate the skills of pupils, parents and teachers at home or in school.

Tai įvadinis vaizdo įrašas iš serijos „Programavimas iš namų“. Nebūtina turėti anksčiau įgytų žinių apie programavimą, nebūtina turėti elektroninių prietaisų, norint atlikti šiame vaizdo įraše pristatomas užduotis. Šie užsiėmimai padeda mokiniams, mokytojams ir tėvams ugdytis informatinį mąstymą. Kviečiame žiūrėti anglų kalba su lietuviškais subtitrais.

Europe Code Week 2020.
Europos Sąjungos Programavimo savaitė 2020.
2020-05-04.

0 komentarai (-ų):