Designing Post-COVID Learning Spaces (Ugdymosi erdvių kūrimas atsižvelgiant į COVID patirtį)The Future Classroom Lab presents a new webinar titled “Designing Post-COVID Learning Spaces”. The second Novigado webinar focussed on the topic of rethinking how to leverage technology and physical classroom design. The COVID pandemic forced school closures in most European countries and is raising now questions on how to carry out the school opening in a safe way for all pupils and staff when the new school year starts.

Šiame vaizdo seminare apmąstoma, kaip kurti ugdymosi erdves atsižvelgiant į COVID laikotarpiu sukauptą patirtį. COVID pandemijos metu buvo uždarytos mokyklos daugelyje Europos šalių ir dabar kyla klausimų, kaip naujais mokslo metais saugiai atidaryti mokyklas mokyklų bendruomenėms.

European Schoolnet.
Europos mokyklų tinklo akademija.
2020-06-23.

0 komentarai (-ų):