Lietuvos nacionalinė biblioteka. Kalbos klubas. Tarptautinei romų kalbos dienaiLapkričio 5-ąją švenčiame tarptautinę romų kalbos dieną. Su antropologėmis Vilniaus kolegijos lektore Aušra Simoniukštyte ir Lietuvos socialinių mokslų centro Sociologijos instituto doktorante Agnieška Avin kalbėjomės apie tai, kokius naratyvus apie mūsų kaimynų romų kalbą ir kultūrą reikėtų pirmiausia išskirti. Agnieška teigia, kad net ir naratyvas, jog romai yra mūsų kaimynai jau penkis šimtus metų, kurie yra išsaugoję savo unikalią kalbą, ne visada pasiekia mūsų socialinę ir valstybinę sąmonę. Pokalbio metu išryškėjo, kad švietimo sistemai būtinos specialios priemonės integruoti romų vaikus į Lietuvos mokyklas. Jie mokytis ateina iš romų kalbos aplinkos, nemokėdami kitų kalbų, neretai iš atskirtį patiriančių šeimų, todėl jiems reikia ypatingo dėmesio, kad saugiai ir noriai įsitrauktų į švietimo procesus. Kalbame apie karo pabėgėliams, migrantams, iš užsienio grįžusiems vaikams būtiną pagalbą įsijungiant į Lietuvos mokyklų bendruomenes, bet apie romų vaikams numatomas tikslines priemones ir įrankius neteko girdėti. Bet yra ir gerų žinių: pernai Romų visuomenės centro ir VšĮ „Padėk pritapti“ kartu su Nacionaline biblioteka sukurtas Lietuvos romų sakytinės kalbos archyvas sukėlė didelį tyrėjų ir studentų susidomėjimą. Susidomėjimo geografija pasiekė net JAV. Primename, kad archyvo idėja gimė Kalbos klube plius. Kalbos klubo plius autorė ir vedėja prof. dr. Jolanta Zabarskaitė. 

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. 
2022-11-04

0 komentarai (-ų):