Vilniaus universitetas. Lituanistikos atradimai. Apie lietuvių kalbos dalelyčių pobūdį ir prigimtįDoc. dr. Erikos Jasionytės pamoka „Apie lietuvių kalbos dalelyčių pobūdį ir prigimtį“. Pamokoje kalbame apie lietuvių kalbos dalelytes, aiškinamės jų pobūdį struktūros ir reikšmės atžvilgiu dabartinėje lietuvių kalboje ir senuosiuose lietuvių kalbos raštuose. Nepaisant to, kad dažniausiai dalelytės apibūdinamos kaip struktūriškai paprastos, nesavarankiškos, nekonkrečios ir neapibrėžtos kalbos raiškos priemonės, sužinome, kad dalelytės yra reikšmingos, sakiniui suteikiančios papildomų įvairiopų reikšmės atspalvių ir pagyvinančios netgi visą tekstą (arba pokalbį). Kalbėdami apie dalelyčių kilmę, suprantame, kad kai kurios dalelytės patyrė nemenkų raidos pokyčių: štai dabartinėje kalboje plačiai įsitvirtinusios dalelytės „na“, nu arba net senuosiuose lietuvių kalbos raštuose vartojamos visai ne kaip dalelytės, bet kaip kitoms žodžių klasėms priklausantys vienetai (atitinkamai prieveiksmiai ir jungtukai).

Vilniaus universitetas 
2023-01-23

0 komentarai (-ų):