Lietuvos nacionalinė biblioteka. Kalbos klubas. Raštas – dovana iš dievų miesto„Kalbos klube plius“ prof. dr. Jolanta Zabarskaitė pradeda pokalbius apie įvairias rašto sistemas ir jų paplitimą pasaulyje. Šių pokalbių tikslas parodyti, kad raštas nėra vien techninė medija, skirta užrašyti informacijai. Tai kultūros artefaktas, kuriame glūdi istoriniai įvykiai, įtakos, pergalės ir pralaimėjimai. 

Pirmajame ciklo pokalbyje su Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektoriumi sanskritologu Vyčiu Vidūnu aptariamos sanskrito rašto devanagari ištakos. Prieita prie įdomios išvados: kultūrinei tradicijai perduoti rašto poreikio nebuvo. Ji paprastai buvo perduodama žodžiu ir taip keliavo iš kartos į kartą. Jei reikia tik perduoti tai, ką visi žino iš amžių glūdumos – kam vargti užrašant? Tik kai atsirado naujovių (dabar sakytume, socialinių inovacijų), prireikė rašto, nes naujos informacijos iš istorinės atminties nepasisemsi. 

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka 
2023-01-24

0 komentarai (-ų):