Bernardinai.lt. Dingusi Lietuvos istorija. Molėtų štetlasRaudonų plytų pastatai arba, kaip vietiniai sakydavo – raudonieji mūrai – žydų istorijos liudininkai, išsirikiavę nepertraukiama eile Molėtų centrinėje gatvėje. 

Tai buvusios krautuvės, užeigos ir vietinių namai, susibūrimų vietos. Europoje panašios architektūros ir tipo statinių dar išlikę, tačiau Lietuvoje, Molėtuose, jie vieninteliai tokio kultūrinio pobūdžio paveldo objektai. Pirmoji molėtiškio knyga – Molėtų rabino Rafaelio Ben Šimšono Gordono nuopelnas. 1898 m. buvo išleistas talmudo aiškinimas „Nachal Eden“ („Edeno upė“). 

Dabartinės Molėtų bibliotekos sieną puošia atminimo lenta, pažyminti šį miestelio istorinį įvykį, o Molėtų bibliotekos kraštotyros skyrius saugo sukauptą medžiagą apie tuometinį miestelio žydų gyvenimą. Kadaise Molėtuose stovėjo keturios sinagogos, deja, istorinių aplinkybių paveiktos sienos nepajėgė atlaikyti griūties. 

Vieta, kur kadaise stovėjo šie religiniai pastatai, vadinta Sinagogų kiemu. Šiandien atminimą žymi simbolinė lentelė ant buvusio kino teatro sienos ir 2021 m. rugpjūtį, minint 80-ąsias žudynių metines, pastatytas paminklas sinagogų atminimui. 

Kūrybinė komanda: Kostas Kajėnas, Martynas Stankevičius. 

Bernardinai.lt 
2022-07-26

0 komentarai (-ų):