Vrublevskių biblioteka. Vilniaus cechai: XV-XIX a dokumentuoseApie Vrublevskių bibliotekoje 2023 m. vasario mėnesį eksponuotą, 700 – ajam Vilniaus jubiliejui skirtą parodą Vilniaus cechai XV–XIX a. dokumentuose, pasakoja viena iš parodos autorių dr. Justina Sipavičiūtė. Cechas (vok. die Zunft) – tai tos pačios specialybės laisvųjų miesto amatininkų korporacinis susivienijimas. 

Pirmieji cechai atsirado dar XII a. Vokietijoje, o nuo XIII a. amatininkų cechai veikė beveik visuose Centrinės ir Vakarų Europos kraštuose. XV a. pabaigoje Vilniuje jau dirbo gana daug amatininkų, o juos burtis į cechus vertė smarki konkurencinė kova su atvykėliais iš kitų šalių, žemesnės kvalifikacijos amatininkai. Pirmieji Vilniuje (ir Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje) į cechą susibūrė auksakaliai. Jų cecho statutą 1495 m. rugpjūčio 23 d. Trakuose patvirtino Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras. Galbūt įsivaizduojate, kad cechai buvo tik nuobodi vieta, kurioje aukščiausio lygio amatininkai gamindavo savo produkciją, tačiau kaip rodo parodai atrinkti Vrublevskių bibliotekoje saugomi dokumentai, cechuose vyko nemažiau spalvingas to laikmečio gyvenimas. 

Vrublevskių biblioteka 
2023-03-17

0 komentarai (-ų):