Hacking Future Skills: Computer Science Education (Ateities įgūdžių ugdymo iššūkiai: informatika mokykloje)European Schoolnet, the STEM Alliance, and Microsoft organised the "Hacking Future Skills: Computer Science Education" virtual event that was held on 25th June 2020. The goal of the event was to explore the current situation of Computing Education in Europe and explore different approaches, reforms and initiatives aiming to equip the future generation with the skills they need.

„European Schoolnet“, STEM aljansas ir „Microsoft“ organizavo virtualų renginį „Hacking Future Skills: Computer Science Education“, kurio tikslas buvo ištirti dabartinę kompiuterinio švietimo situaciją Europoje ir įvairius metodus, reformas bei iniciatyvas, kuriomis siekiama suteikti ateities kartai reikiamų įgūdžių.

European Schoolnet.
Europos mokyklų tinklo akademija.
2020-06-26.

0 komentarai (-ų):